5332755_shutterstock-668259205_ls

Nadležni razmatraju uvođenje Romologije na fakultetima, navodi se u izvještaju Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.

Oko 1.700 djece romske i egipćanske nacionalnosti upisano je u osnovne škole na početku školske 2024/2025. godine, a u srednje 172, dok je u vrtiće krenulo 312 mališana. To pokazuje šestomjesečni Izvještaj o radu Koordinacionog tijela za praćenje sprovođenja “Deklaracije partnera zapadnog Balkana o integraciji Roma/kinja u sklopu procesa proširenja Evropske unije” za period jul – decembar za 2024. godinu koji je sačinilo Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava.

Ukupan broj studenata romske i egipćanske populacije koji pohađaju fakultet je 17, a razmotrena je mogućnost uvođenja Romologije kao smjera na magistarskim studijama i izbornog predmeta za buduće vaspitače i učitelje na Filološkom fakultetu u Nikšiću.

U izvještaju se konstatuje da je tokom pet godina od potpisivanja Poznanske deklaracije učinjen značajan napredak u ispunjivanju zacrtanih ciljeva. Tako će, tvrde, Crna Gora biti prva zemlja koja će završiti program u vezi sa suzbijanjem sive ekonomije među romskom populacije. Navode da je u oblasti zapošljavanja u centrima za socijalni rad sistematizovano radno mjesto saradnik u socijalnoj zaštiti romske i egipćanske zajednice u oblasti socijalne zaštite i to u Podgorici, Nikšiću, Baru, Beranama i Bijelom Polju, čiji je zadatak da pomaže pojedincima u ostvarivanju prava. Navode da je završen nacionalni program za transformaciju neformalne zaposlenosti Roma/Egipćana u Crnoj Gori za period 2024-2026. koji će uskoro da bude usvojen na Vladi.

U izvještaju se najavljuje finansiranje romskih biznisa i podrška poslodavcima kroz bespovratne kredite za zapošljavanje pripadnika romske zajednice.

Kada je riječ o socijalnom stanovanju, u izvještaju piše da je urađena Studija izvodljivosti socijalnog stanovanja Roma i Egipćana u osam opština – Bar, Berane, Bijelo Polje, Budva, Herceg Novi, Kotor, Nikšić, Ulcinj, a adaptirano je deset individualnih stambenih objekata u Pljevljima. U dokumentu se navodi da su angažovani asistenti za podršku korisnicima stambenih jedinica, kao i da su odlukom Glavnog grada Ministarstvu socijalnog staranja, brige o porodici i demografije ustupljena tri objekta na Vrelima ribničkim, za koje je ministarstvo opredijelilo 150.000, a HELP 200.000 eura.

Prema posljednjem istraživanju koje je UNDP sproveo 2017. godine, 95 odsto Roma i Egipćana uključeno je u sistem zdravstvene zaštite.

“Koordinaciono tijelo je upoznalo Ministarstvo zdravlja sa zaključcima da je neophodno izraditi Protokol za pristup raseljenih lica zdravstvenoj zaštiti i podijeliti svim zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori”, navode u izvještaju i pojašnjavaju da bi protokol i uputstvo trebalo da se distribuiraju shodno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti kako bi se obezbijedila dostupnost zdravstvene zaštite romskoj populaciji koja nema riješeno pitanje državljanstva i ličnih dokumenata. Te izmjene biće usklađene sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.

240 lica bez državljanstva identifikovano je tokom popisa stanovništva, navodi se u izvještaju, dok su zaključno sa 2024. godinom ostala neriješena 42 zahtjeva za privremeni i stalni boravak Roma/Egipćana, zbog nedostajuće dokumentacije matične države.

U izvještaju piše da je popisom identifikovano 240 lica bez državljanstva, te da su održani sastanci sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, UNHCR-om, Građanskom alijansom i organizacijom “Help” kako bi se riješila pitanja državljanstva i ličnih dokumenata za romsku populaciju.

Navode da su zaključno sa 2024. godinom ostala neriješena 42 zahtjeva za privremeni i stalni boravak Roma/Egipćana, zbog nedostajuće dokumentacije matične države.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *